0

Šťastné dny znovu nenadešly

Národní úřad pro ekonomický výzkum (NBER), nezisková organizace, která již dlouho zodpovídá za označování začátků a konců amerických recesí, konečně vyhlásil, že skončila recese, jež podle něj započala v březnu 2001. NBER přesněji řečeno prohlásil, že recese skončila již v listopadu 2001, tedy před téměř dvěma lety.

Neekonomové jen těžko chápou, proč NBER trvalo tak dlouho, než usoudil, že recese ve Spojených státech je u konce. Ekonomika není pokládána za exaktní vědu, ale nezachází tato opožděnost trochu příliš daleko?

A co víc, pokud již recese skončila - a navíc je pryč již tak dlouho -, proč se Američané necítí lépe? Proč je ekonomická nálada tak negativní? Odpověď se skrývá v definici recese. Jde o to, že otázky, jež pokládá NBER, nemusí být otázkami správnými nebo přinejmenším nejpodstatnějšími.

Recese je obvykle definována jako dvě čtvrtletí (šest měsíců) poklesu HDP za sebou. Pokud se důsledně ponoříme do údajů, zjistíme, že podle hodnocení NBER začala hospodářská výkonnost s největší pravděpodobností opět růst v prosinci 2001. Po stanovení tohoto data již bylo snadné určit konec recese. Každopádně je dnešní ekonomická výkonnost o 3,3% nad úrovní konce roku 2000, kdy ekonomika dosáhla před recesí vrcholu.