Hans-Werner Sinn, the Risks of transatlantic-trade partnership between Europe  and America, Trade Ship Dana Smillie/World Bank

Nástrahy volného obchodu

MNICHOV – Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP), které je v současné době předmětem intenzivních jednání mezi Evropskou unií a Spojenými státy, vyvolává velký rozruch. Vzhledem k velikosti obou ekonomik, které dohromady představují více než 50% světového HDP a jednu třetinu globálních obchodních toků, jde skutečně o mnoho. Aby se zajistilo, že z TTIP mají prospěch spotřebitelé na obou stranách Atlantiku, musí si vyjednavači uvědomit několik klíčových pastí – z nichž některé jsou očividnější než jiné – a vyhnout se jim.

Bilaterální obchodní dohody si získávají poslední dobou na oblibě. Například EU a Kanada nedávno uzavřely Všeobecnou ekonomickou a obchodní dohodu, která se pravděpodobně stane základem pro TTIP.

Vzhledem k opakovanému krachu snah o dosažení globální dohody prostřednictvím Světové obchodní organizace to není nijak překvapivé. Kolo jednání WTO z Dauhá skončilo propadákem a dohoda dosažená loni na Bali je sice vydávána za úspěch, ale v podstatě jen urychluje výběr cel.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/bNOFxc8/cs;