Hamás se pouští do boje s radikály

GAZA – Nedávná přestřelka v gazské mešitě mezi bezpečnostními silami Hamásu a ozbrojenci z řad radikální džihádistické skupiny Bojovníci Boží vynesla na povrch hluboké spory štěpící palestinské islamisty. Zemřelo jedenadvacet lidí, včetně vůdce Bojovníků Božích, Abdala Latífa Músy. Palestinské bezpečnostní složky ale pochybují, že by šlo o poslední oběti.

Pásmo Gazy, kde je už přes dva roky u moci Hamás, se již dlouho považuje za mnohem tradicionálnější a konzervativnější než Západní břeh. Nicméně v prostředí Gazy je Hamás umírněnou islámskou skupinou, která se staví proti extremismu ve stylu al-Káidy. Podpora takových extremistických islámských skupin však v Gaze sílí a Hamás si toho všímá. Přestřelka v mešitě ukazuje, že se s nimi Hamás pustí do nemilosrdného souboje.

Rozličné skupiny salafistických extremistů působí v Gaze už roky. Salafisté, jejichž jméno je odvozeno od arabského označení pro „ctnostné předky“, salaf al-sálih, trvají na návratu k tomu, co pokládají za neposkvrněnost praktik prvních muslimů.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/aV2I7Ti/cs;