0

Kdo jsou skuteční nepřátelé Hamásu

JERUZALÉM – Některé živly uvnitř íránského režimu údajně nabízejí odměnu ve výši jednoho milionu dolarů za atentát na egyptského prezidenta Husního Mubaraka, neboť ten se staví proti počínání Hamásu v pásmu Gazy. Vůdce Hizballáhu v Libanonu, podporovaný Íránem a Sýrií, volá pouze po svržení egyptské vlády.

Tárik Alhomajíd – Saúd, jenž pracuje jako šéfredaktor deníku Al-Sharq al-Awsat – v reakci na to označuje Hamás za nástroj Íránu a tvrdí, že „skutečnou hrozbou pro arabskou bezpečnost je Írán“.

Egyptský ministr zahraničí Ahmad Abúl Ghajt s tím souhlasí – a není sám. Když se zástupci arabských států sešli, aby diskutovali o krizi v Gaze, Saúdská Arábie vetovala jakoukoliv akci. Dokonce i Palestinská samospráva (PA) viní z bojů Hamás. Aktivisté ve Fatáhu, nacionalistickém hnutí, které stojí v čele PA a je soupeřem Hamásu, se nikterak netají nadějemi, že Hamás válku prohraje.

Vítejte na novém Blízkém východě, jejž už necharakterizuje arabsko-izraelský konflikt, nýbrž konflikt mezi arabskými nacionalisty a islamisty. Prakticky všechny arabské státy – s výjimkou íránského spojence Sýrie – i sama PA si tuto realitu uvědomují a přejí si porážku Hamásu v pásmu Gazy. Vzhledem k faktu, že mají silný zájem mařit plány islamistických revolučních skupin, zejména těch, které jsou spojeny s Íránem, nejsou ochotny poslouchat „arabskou ulici“ – která je navíc mnohem tišší než během předchozích konfliktů, jako byla válka v Kuvajtu v roce 1991, palestinské povstání v letech 2000-2004 nebo válka mezi Izraelem a Hizballáhem v roce 2006.