0

Hamas a Fatah na křižovatce

Palestinská politika se blíží do bodu, odkud není návratu. Zápas o moc mezi islamistickým Hamasem a palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem a jeho sekulárním, nacionalistickým hnutím Fatah se vyostřuje a pnutí propukají v otevřené boje.

Hamas od svého založení na počátku 80. let minulého století odmítá přejít pod vedení Organizace pro osvobození Palestiny (OOP). Vítězství Hamasu v letošních parlamentních volbách – demokratickém přelomu – prokázalo, že politicky dospěl. Poprvé v palestinských dějinách je dominantní náboženská strana. Fatah ovšem porážku nepřijal, zatímco Hamas je přesvědčen, že některé složky Fatahu souhlasí s izraelskými a americkými plány na svržení vlády Hamasu.

Abbás zůstává palestinským prezidentem a Základní zákon jej staví do role velitele všech palestinských bezpečnostních sil. Avšak zatímco většina oficiálních bezpečnostních složek mu zůstává věrná, Hamas během uplynulého roku vybudoval alternativní bezpečnostní strukturu, sestavenou kolem „Operačních sil“ čítajících 4000 mužů. Navíc Hamas ohlásil plány na nábor dalších 1500 bezpečnostních zaměstnanců pro Západní břeh, baštu Fatahu. V posledních týdnech docházelo po celém pásmu Gazy k násilným střetům mezi oběma stranami, což dále zesilovalo napětí.

Tyto konfrontace přišly ve chvíli, kdy se Abbás snaží přesvědčit Hamas ke zmírnění jeho protiizraelského postoje a k navázání spojenectví s Fatahem ve vládě národní jednoty. Abbás je přesvědčen, že souhlas Hamasu s jednáními s Izraelem je jediný způsob jak prolomit mezinárodní sankce, jež ničí palestinskou společnost.