buruma114_Michel Porro_Stringer_Geert Wilders Michel Porro/Stringer

Šéfovi vlasy

NEW YORK – O zvláštním stylu účesu Donalda Trumpa bylo již řečeno mnoho; o načechrané, obarvené přehazovačce, kterou si člověk asociuje spíše s manažerem nočního klubu, než s prezidentským kandidátem. Je vůbec potřeba říkat více? Ve skutečnosti je otázka vlasů v politice mnohem méně triviální, než se zdá.

Je pozoruhodné, kolik politiků, zejména na straně populistické pravice, okázale nosí neortodoxní účesy. Silvio Berlusconi, bývalý premiér Itálie, požil černý fix, aby zakryl místa, která nepřekryly dva vlasové implantáty. Holandský demagog Greet Wilders si odbarvuje své mozartské tupé na platinovou blond. Boris Johnson, brexitovský buřič a současný ministr zahraničí Velké Británie, si dává záležet, aby jeho slámová kštice byla stále v plánovaném nepořádku. Všichni zmiňovaní bodovali u voličů plných vzteku a nelibosti k naleštěným městským elitám.

Pak tu byl také otec moderního evropského populismu, holandský politik Pim Fortuyn, který neměl vlasy vůbec žádné. Ale jeho lesklé, hladce oholené temeno vyčnívalo mezi uhlazenými šedými účesy mainstreamových politiků stejně, jako Johnsonův blonďatý mop, nebo pozlacená přehazovačka (kromě Berlusconiho jsou mimochodem všichni tito muži blonďatí, nebo obarvení na blond; zdá se, že tmavé vlasy u populistických davů příliš nefungují).

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/8xZ8xnVcs