Zbraně, léky a finanční trhy

CAMBRIDGE – Krize kolem špatných hypoték znovu ukázala, jak těžko se krotí finance – obor, který je životodárnou tepnou moderních ekonomik a současně jejich nejvážnější hrozbou. Pro rozvíjející se trhy, které v posledním čtvrtstoletí zakusily řadu finančních krizí, to sice není nic nového, avšak rozvinuté ekonomiky se po půlstoletí finanční stability nechaly ukolébat a podlehly uspokojení.

Tato stabilita odrážela jednoduchý princip „něco za něco“: regulaci výměnou za svobodnou činnost. Vlády podrobily komerční banky uvážlivé regulaci výměnou za veřejné pojištění vkladů a funkce věřitele poslední instance. Akciové trhy podléhaly požadavkům na zveřejňování informací a průhlednost.

Finanční deregulace z 80. let nás však zavedla na nezmapované území. Deregulace slibovala rozšíření finančních inovací, které zvýší dostupnost úvěrů, umožní větší diverzifikaci portfolia a alokují rizika směrem k těm, kdo jsou je nejvíce schopni nést. Dohled a regulace by tomu stály v cestě, tvrdili liberalizátoři, a vlády nemohou dost dobře držet s těmito změnami krok.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/B0D1OVP/cs;