0

Guatemalský kandidát z nitra pekel

Žaloba líčí brutální zločiny - masové vraždy, znásilňování a přesídlení stovek tisíců lidí - systematicky prováděné v Guatemalské vysočině.

V obci San Martín Jilotepeque byli guatemalskou armádou zadržováni vesničané a přinuceni vařit vojákům a kopat jámy. Později je velitelé vojska zastřelili a uložili do jam. V Santa María Nebaj byly stříleny nebo k smrti ubíjeny děti a pak vhazovány do rokle, která zároveň sloužila jako přírodní latrína. Po masakru vojáci spálili jak těla, tak domy svých obětí. Hospodářská zvířata zabili a snědli.

Muž, jemuž guatemalské lidskoprávní organizace připisují zodpovědnost za tyto činy, je Efraín Ríos Montt, vládce Guatemaly z doby politiky ,,spálené země" počátku 80. let. Vzhledem k závažnosti obvinění a hojnosti důkazů by měl být Ríos Montt na cestě za mříže. Namísto toho možná směřuje na post prezidenta.

V rozporu se vší pravděpodobností - a zněním guatemalské ústavy - bylo bývalému brigádnímu generálovi a diktátorovi povoleno kandidovat v guatemalských prezidentských volbách, stanovených na 9. listopadu.