Náklady řeckého odchodu

PAŘÍŽ – Po několika dnech napjatých diskusí dospěla nová aténská vláda počátkem tohoto týdne k dohodě s věřiteli z eurozóny. Tato dohoda obsahuje balík okamžitých reforem a čtyřměsíční prodloužení programu finanční pomoci. Ačkoliv si však Evropa svorně oddechla, dosažený kompromis neeliminuje potřebu dalších obtížných jednání o novém programu finanční pomoci, který by měl být zaveden na konci června.

Při jakémkoliv vyjednávání je klíčovou proměnnou ovlivňující chování účastníků a tím i výsledek otázka, jakou cenu by každý účastník zaplatil za neschopnost dospět k dohodě. V tomto případě se jedná o otázku nákladů „grexitu“ neboli vystoupení Řecka z eurozóny – o této možnosti se během posledních jednání obsáhle diskutovalo v médiích, přičemž se vedly silné spekulace o postoji různých aktérů, zejména řecké a německé vlády.

Pro Řecko by byl odchod od eura značně rozvratný, což vysvětluje, proč má tato varianta v zemi velmi nízkou podporu. Jak je to však s náklady grexitu pro zbytek eurozóny? Už od let 2011-2012, kdy tato otázka poprvé začala padat, na ni existují dva odlišné názory.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/ZMHQcXics