mackintosh3_Getty Images_green banking shomos uddin Getty Images

Banky a zelený skok vpřed

WASHINGTON – Mnozí z nás doufali, možná naivně, že globální lídři, kteří se loni na podzim sešli v Glasgowě na konferenci OSN o klimatických změnách (COP26), významně urychlí mezinárodní i národní úsilí o omezení emisí skleníkových plynů. Nestalo se. Vlády dosáhly jistého pokroku v otázkách emisí metanu, odlesňování a přechodu na elektromobily. Další nezbytné akce – především mnohem ambicióznější národní závazky a plány – se však odložily o další rok.

Svět si nemůže dovolit ztrácet další čas. Při současných trendech nám zbývá deset let, než vyčerpáme náš globální uhlíkový rozpočet, dosáhneme vzájemně provázaných zlomových bodů a prolomíme limit globálního oteplování ve výši 1,5° Celsia, který je dle varování vlád i vědců nezbytně nutné dodržet, mají-li mít naše děti a vnoučata životaschopnou budoucnost.

Co je tedy třeba udělat? Hlavní prioritou by mělo být, aby regulátoři a centrální banky účtovali bankám skutečnou cenu za portfolia založená na znečišťujících fosilních palivech, a tím natrvalo přeorientovali pobídky ve prospěch financování zeleného přechodu.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/2mMWIg9cs