Alex Tsipras concern George Panagakis/ZumaPress

Řecká sebevražda?

LONDÝN – Dobrou zprávou je, že řecký státní bankrot, jehož pravděpodobnost se zvýšila poté, co premiér Alexis Tsipras provokativně odmítl údajně „absurdní“ nabídku sanace ze strany řeckých věřitelů, už nepředstavuje pro zbytek Evropy vážnou hrozbu. Špatnou zprávou je, že to Tsipras zřejmě nechápe.

Soudě podle jeho bojovnosti Tsipras pevně věří, že Evropa potřebuje Řecko stejně zoufale jako Řecko Evropu. V tom tkví pravá „absurdnost“ současných vyjednávání a kvůli Tsiprasovu nepochopení vlastní vyjednávací síly dnes hrozí jeho zemi katastrofa a jeho straně Syriza ponížení.

Nejpravděpodobnějším výsledkem je, že Tsipras přijde ke křížku a do konce června přistoupí na podmínky stanovené „trojkou“ (Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem). Pokud ne, pak ECB přestane podporovat řeckou bankovní soustavu a vládě dojdou peníze na obsluhu zahraničního dluhu a na výplatu penzí a mezd řeckým občanům, což by bylo dramatičtější. Bude-li Řecko odříznuto od všech vnějších financí, stane se hospodářským vyvrhelem – evropskou Argentinou – a veřejný nátlak pravděpodobně odstaví Syrizu od moci.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/8W5X4H3/cs;