Greece sadness George Panagakis/ZumaPress

Úplné dno v Aténách a Bruselu

NEW YORK – Řecká katastrofa uchvacuje světovou pozornost ze dvou důvodů. Za prvé s hlubokou tísní sledujeme zhroucení ekonomiky přímo před našima očima, včetně front na chleba a před bankami, jaké jsme neviděli od velké hospodářské krize. A za druhé nás děsí neschopnost bezpočtu představitelů a institucí – národních politiků, Evropské komise, Mezinárodního měnového fondu a Světové banky – odvrátit vykolejení vlaku, k němuž se ve zpomaleném záběru řadu let schylovalo.

Bude-li toto neschopné řízení pokračovat, nebude fatálně podkopáno pouze Řecko, ale i evropská jednota. Mají-li být Řecko i Evropa zachráněny, musí nový sanační balík obsahovat dvě významné věci, které zatím nebyly dohodnuty.

Za prvé se musí bezodkladně otevřít řecké banky. Rozhodnutí ECB z minulého týdne zadržet úvěry bankovní soustavě v zemi, a tím banky v podstatě uzavřít, bylo nejapné a současně katastrofální. Toto rozhodnutí, které si vynutila vysoce zpolitizovaná Výkonná rada ECB, budou historikové ještě dlouho zkoumat – a vysmívat se mu. Uzavřením řeckých bank ECB v podstatě znefunkčnila celou ekonomiku (žádná ekonomika nad úrovní živoření totiž nemůže fungovat bez platebního systému). ECB musí své rozhodnutí okamžitě zvrátit, protože jinak se i banky samotné velmi brzy stanou nezachránitelnými.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/qEhvGs3cs