Greek Parliament Kostas Pikoulas/ZumaPress

Pomstychtivý evropský plán privatizace pro Řecko

ATÉNY – Dvanáctého července nadiktoval summit vedoucích představitelů eurozóny podmínky kapitulace řeckému premiérovi Alexisu Tsiprasovi, kterého alternativy děsily, a tak všechny podmínky přijal. Jedna z nich se týkala vypořádání zbývajících řeckých veřejných aktiv.

Lídři eurozóny požadovali, aby se řecká veřejná aktiva převedla do fondu podobného německému Treuhandu – výprodejnímu úřadu, který po pádu Berlínské zdi sloužil k rychlé privatizaci veškerého mizejícího veřejného majetku východoněmeckého státu, navzdory obrovským finančním ztrátám a zničujícím dopadům na zaměstnanost.

Tento řecký Treuhand by měl sídlo – podržte se – v Lucembursku a řídila by ho komise, na kterou by dohlížel autor tohoto plánu, německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Rozprodej by se dokončil během tří let. Avšak zatímco činnost původního Treuhandu šla ruku v ruce s mohutnými západoněmeckými investicemi do infrastruktury a s rozsáhlými sociálními transfery obyvatelům NDR, občané Řecka by žádné obdobné benefity neobdrželi.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/XBMEFSkcs