Odříkání není problémem Řecka

CAMBRIDGE – Když se díváme z okna, je snadné nechat se oklamat vlastním odrazem a vidět více sebe sama, než svět za oknem. Zdá se, že přesně to je případ amerických pozorovatelů, ovlivněných při pohledu na Řecko fiskální diskuzí z jejich vlastní země.

Joseph Stiglitz například popisuje úsporná opatření v Řecku jako otázku ideologické volby nebo špatné ekonomiky, stejně jako v USA. Podle něj musí být stoupenci úsporných opatření touto teorií posedlí, vzhledem k přítomnosti přívětivějších a mírnějších alternativ. Proč by kdy člověk volil úsporná opatření, když strany jako řecká Syriza nebo španělská Podemos nabízejí bezbolestnou cestu?

Tato otázka reflektuje tristní tendenci sloučit dvě velmi rozdílné situace. Ve Spojených státech je otázkou, zda by si vláda měla půjčovat uprostřed recese za rekordně nízké úroky. Řecko naopak hromadilo v dobách růstu enormní fiskální i vnější dluh, dokud trhy neřekly v roce 2009 “stačí.“

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/Dtn9LH5/cs;