5

Revanšistická Čína

SYDNEY – Japonský premiér Šinzó Abe informoval v projevu ve washingtonském Centru strategických a mezinárodních studií 22. února publikum složené z oficiálních činitelů, expertů a novinářů, že Japonsko „je zpátky“ a nevyklidí pozice v probíhajícím sporu s Čínou o suverenitu souostroví Senkaku/Tiao-jü-tao. V době, kdy čínské provokace sílí, vyzval americký prezident Barack Obama jakožto Abeho hostitel obě strany ke klidu a zdrženlivosti.

Japonsko zřejmě americkému požadavku – neochotně – vyhoví, poněvadž jeho bezpečnost je i nadále závislá na spojenectví s USA. Přesvědčit Čínu, aby se i ona držela zpátky, však bude mnohem obtížnější.

Asertivita Číny ve věci jejího nároku na suverenitu souostroví neodráží pouze touhu využívat zdroje nacházející se pod mořským dnem nebo získat rozšířenou strategickou bránu do západního Pacifiku. Zároveň jde o národní obnovu a omlazení – což je hlavní důvod existence Komunistické strany Číny. Odstoupit z boje proti svému někdejšímu okupantovi a historickému rivalovi by bylo v tomto šedesát let trvajícím úsilí krokem zpátky.

Myšlenku čínské obnovy nebo omlazení zpopularizoval koncem 80. let tehdejší premiér Čao C‘-jang a často ji prosazovali také prezidenti Ťiang Ce-min a Chu Ťin-tchao. Nejnověji se i nastupující prezident Si Ťin-pching během prohlídky výstavy s názvem „Cesta k obnově“ v Čínském národním muzeu zavázal, že bude ve „velké obnově čínského národa“ pokračovat.