0

Jak oznámkovat obamanomiku

PALO ALTO – Je stále příliš brzy na to, abychom posoudili úplný ekonomický dopad politik uskutečňovaných a navržených prezidentem Barackem Obamou, ale jejich předběžné zvážení ukazuje na omezený krátkodobý přínos za vysokou dlouhodobou cenu. Vláda využívá krizové atmosféry k zavádění rozsáhlé agendy, která by americkou ekonomiku přetvořila, od automobilového průmyslu a finančních služeb po zdravotnictví, energetiku a distribuci příjmů.

Obama vypracováním podrobností fiskálního stimulu v hodnotě 787 miliard dolarů pověřil Kongres a staří sněmovní mazáci jej, není divu, napěchovali úplatky pro voliče a sociálním inženýrstvím. Po uběhnutí několika měsíců se prozatím utratilo jen 4%-6% prostředků a federální vláda šikanuje vlády jednotlivých států – kupříkladu požaduje, aby Kalifornie zrušila drobné snížení platů některých pracovníků sdružených v odborových svazech, jinak prý přijde o 7 miliard ze stimulačních fondů. (Zpětné zásahy do smluvních vztahů kvůli prosazení odborářských požadavků se rýsují jako příznačná vlastnost této vlády.)

Plán záchrany před zabavováním hypoték se rozjíždí ještě pomaleji a pravděpodobně narazí na řadu problémů v tom, jak nesplácené hypotéky přepracovat, aniž by to vyvolalo ještě mnohem více případů insolvence.

Takže stimul ohodnoťme jako velice nákladnou a převážně promarněnou příležitost. Obama mohl namísto toho například na rok pozastavit daň ze mzdy, čímž by rychle nalil peníze lidem přímo do kapes a oslabil potřebu firem propouštět.