Vláda skládá účty, nebo předkládá účetní výkaz?

Paříž – Když mluvčí vlády Nicolase Sarkozyho oznamoval, že výkon každého z ministrů bude posouzen podle kritérií stanovených soukromou auditorskou firmou, zřejmě nečekal, že vyvolá ostrou reakci. To ale očekávat měl. Opozice tento krok hbitě napadla jako „nebezpečný úskok“ a „kouřovou clonu“. Jistý učenec se ptal: „Nadejde brzy doba, kdy budou ministry najímat lovci mozků?“ A jeden mladý poslanec prohlásil, že „Francii nelze řídit jako továrnu na výrobu šroubů“.

Co je ale tak absurdního na sestavení standardů, podle nichž se posoudí plnění slibů daných během Sarkozyho kampaně? Když byli Sarkozyho ministři v červnu 2007 jmenováni, dostali jasný soubor cílů v podobě listu o záměrech. Není snad normální vytvořit určité prostředky, jimiž ministry povedeme k zodpovědnosti a skládání účtů?

Kultura „výsledků“ se pro ekonomickou modernizaci ve Francii stala významnou, tak proč by totéž nemělo platit pro francouzské vlády, typické zakořeněným sklonem k pasivitě a odměřenosti? Problematika stanovení měřitelných standardů pro činnosti vlády se navíc netýká jen Francie. Britský premiér Gordon Brown takové kvantitativní mety pozvedl na punc svého přístupu k řízení už v době, kdy byl ministrem financí.

https://prosyn.org/lLrQ6Xics