construction site Harm Rhebergen/Flickr

Past optimální podoby vládnutí

ŘÍM – Rozvoj a lepší vládnutí měly tendenci přicházet ruku v ruce. Navzdory všeobecnému dojmu však existuje jen velmi málo důkazů o tom, že úspěch v implementaci vládních reforem vede k rychlému a celkovému ekonomickému a sociálnímu rozvoji. Ve skutečnosti by to mohlo být přesně naopak.

Soustředění na good governance vychází ze snahy o obnovu udržitelného růstu během dluhových krizí 80. let v rozvojových zemích. Místo aby přehodnotily převládající ekonomicko-politický přístup, soustředily se mezinárodní rozvojové instituce na jednoduché cíle: vlády rozvojových zemí. Poradenství těmto vládám se brzy stalo novým posláním těchto institucí, což rychle vedlo k rozvoji nových “technických“ přístupů k reformě vládnutí.

Světová banka za použití více než 100 indikátorů představila smíšený good governance index, který vychází z vnímání názoru a odpovědnosti, politické stability a absence násilí, efektivity vlády, regulační kvality, respektování zákonů a úrovně korupce. Tím, že tvrdila, že našla silnou korelaci mezi indikátory vládnutí a ekonomické výkonnosti, podnítila Světová banka naději, že klíč k ekonomickému pokroku byl nalezen.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/JcL8kin/cs;