gbrown7_ STEFAN HEUNISAFPGetty Images_girls library Stefan Heunis/AFP/Getty Images

Válka proti vzdělávání

LONDÝN – Únos více než 200 školaček na severu Nigérie, provedený islamistickou teroristickou skupinou Boko Haram, je víc než šokující. Bohužel je to jen nejnovější bitva v brutální válce proti základnímu právu všech dětí na vzdělání. Jde o válku globální, jak dokládají podobně úděsné události v Pákistánu, Afghánistánu a Somálsku.

Podle zprávy Globální koalice na ochranu školství před útoky došlo celosvětově za poslední čtyři roky k 10 000 násilných útoků na školy a univerzity. Důkazů, značně trýznivých, je dostatek, od letošní vraždy 29 žáků v nigerijském státě Yobe, z níž jsou podezřelí ozbrojenci Boko Haram, přes somálské školáky nucené stát se vojáky a muslimské chlapce napadané nacionalisty z řad buddhistických etnických Barmánců v Myanmaru až po školačky v Afghánistánu a Pákistánu, jež Tálibán ostřeluje zápalnými bombami, střílí a tráví za to, že se odvažují usilovat o vzdělání.

Nejedná se o ojedinělé případy dětí, které uvízly v přestřelce, nýbrž o události, k nimž dochází, když se školní třídy stanou terčem teroristů, kteří pokládají vzdělání za hrozbu. (Ostatně Boko Haram se doslovně překládá v tom smyslu, že „falešná“ či „západní“ výuka je „zakázaná“.) Vzorec soustředěných ataků ozbrojených skupin se objevuje přinejmenším ve 30 zemích, přičemž nejhůře postižen je Afghánistán, Kolumbie, Pákistán, Somálsko, Súdán a Sýrie.

https://prosyn.org/zdzj6Ntcs