Dobré zprávy ve špatných časech

NEW YORK – V době, kdy jsou novinové titulky plné finančních krizí a násilností, je obzvláště důležité uznat kreativitu mnoha vlád při boji proti chudobě, nemocem a hladu. Nejde jen o to, abychom se cítili o něco lépe, ale spíše abychom se postavili čelem k jedné z nejtěžších světových hrozeb: k všeobecnému pesimismu, podle něhož jsou dnešní problémy příliš velké, než aby se daly vyřešit. Zkoumání úspěchů nám poskytuje znalosti a sebedůvěru, abychom vystupňovali naše společné úsilí o vyřešení velkých globálních výzev dneška.

Za prvé klobouk dolů před Mexikem, které se stalo průkopníkem myšlenky „podmíněných hotovostních transferů“ chudým domácnostem. Tyto transfery umožňují zmíněným domácnostem investovat do zdraví, výživy a vzdělání svých dětí a zároveň je k tomu podněcují. Mexický „Program příležitostí“, v jehož čele stojí prezident Felipe Calderón, je dnes široce napodobován v celé Latinské Americe. Z popudu zpěváků Shakiry a Alejandra Sanze i společenského hnutí, v jehož čele oba stojí, se nedávno všichni latinskoameričtí vůdci zavázali na základě dosud prokázaných úspěchů zintenzívnit regionální programy rozvoje v raném dětství.

Norsko pod vedením premiéra Jense Stoltenberga udržuje svou tradici kreativního sociálního a ekologického vedení. Tamní vláda zorganizovala globální alianci, která si klade za cíl bránit úmrtím matek při porodu a investuje do bezpečných porodů i přežití novorozenců. Současně Norsko zahájilo inovační program s Brazílií v objemu jedné miliardy dolarů, který má přimět chudé komunity v Amazonii k ukončení nekontrolovaného odlesňování. Norsko si přitom počíná chytře a vyplácí Brazílii prostředky pouze oproti doložitelným úspěchům v podobě omezení odlesňování (v porovnání s předem dohodnutou základní úrovní).

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/39OwZ3Ocs