Boží bojovníci se množí

CHICAGO – Mírotvorci na Středním východě nemají čas na své straně. Vzdávají to i neúnavní optimisté. Izraelsko-palestinský konflikt na obou stranách rostoucí měrou zastiňují a formují extrémní a nesmiřitelné náboženské skupiny, které svůj politický mandát pokládají za svatý a nedotknutelný.

To v krátkodobém výhledu komplikuje mírové řešení a v dlouhodobém to bude politickému urovnání čím dál silněji bránit. Víc než kdy dřív je mír nedosažitelným přeludem.

Během posledních 25 let různí soupeřící aktéři v regionu přijali náboženství jako dominantní paradigma pro určování domácích politik. Renesance fundamentalistů v mnoha arabských zemích je stejně významná jako znepokojivá. Hizballáh se v Libanonu vyvinul v mocnou sílu, Irák byl přetvořen z jedné z nejsekulárnějších zemí Středního východu v teokraticko-militantní stát a v Palestině v současnosti bobtná Hamás a oslabuje moc prezidenta Mahmúda Abbáse.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ujjGUS8/cs;