homannkeetui1_LUIS TATOAFP via Getty Images_goatsafricachildfarm Luis Tato/AFP via Getty Images

Kozami proti změně klimatu

BULAWAYO – Mosambikem se letos prohnal cyklon Idai. Jeho silné větry a prudké deště vedly k vážným záplavám, stovkám úmrtí a rozsáhlým škodám na úrodě a majetku. Vyhnáno z domovů bylo podle odhadů 140 tisíc lidí a po šesti měsících se téměř milion lidí, včetně 160 tisíc dětí ve věku do pěti let, stále potýká s nedostatkem potravin a výživovou krizí.

Idai nebyl prvním cyklonem, který obrátil život farmářů v jižní Africe vzhůru nohama, a nebude ani poslední. Jak pokračuje změna klimatu, budou takové bouře častější a silnější, stejně jako sucha, s nimiž už zemědělci v Mosambiku zápasí. Existuje však jednoduchý způsob, jak ve zranitelných regionech posílit klimatickou odolnost rolníků: investovat do kozích trhů.

Kozy jsou chovatelsky poměrně nenáročná hospodářská zvířata. Nevyžadují mnoho počátečních investic do ustájení či vybavení. A jsou houževnaté: třeba oproti obilí je mnohem pravděpodobnější, že přežijí dlouhé období sucha. Dokonce žerou nevydařenou úrodu.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

Get unlimited access to PS premium content, including in-depth commentaries, book reviews, exclusive interviews, On Point, the Big Picture, the PS Archive, and our annual year-ahead magazine.

https://prosyn.org/f6Css6ccs;