0

Globalizace postupuje dál

LONDÝN – Na nedávném sympoziu Financial Times o vyhlídkách globalizace v roce 2011 poznamenal komentátor Gideon Rachman, že „když americký prezident Barack Obama nedávno navštívil Indii, varoval své hostitele, že se na Západě znovu otevřela debata o globalizaci“ a že „v rozvinutých ekonomikách proti ní… vzniká… a sílí odpor“.

Rachmanova panika však není na místě. Strach z globalizace není na Západě ničím novým. Halasní intelektuálové a různé skupiny od odborů až po ekologické organizace vyjadřují v rozvinutých ekonomikách antiglobalizační obavy a názory už nejméně čtvrt století.

Strach z globalizace však historicky nevznikl na Západě, nýbrž na Východě. Po druhé světové válce zboural Západ bariéry obchodu a investičních toků a začal pracovat na eliminaci devizových kontrol a přechodu na měnovou konvertibilitu. To, čemu se někdy říká liberální mezinárodní hospodářské uspořádání, bylo tehdy příkazem dnem a za své ho přijalo také veřejné mínění.

Naproti tomu Východ obecně zastával ustrašený názor, že – jak to formuloval chilský sociolog Oswaldo Sunkel – začlenění do mezinárodní ekonomiky by vedlo k rozpadu ekonomiky národní. Mnozí intelektuálové tuto temnou antiglobalizační vizi sdíleli a politici ve velké části Východu nezůstávali o mnoho pozadu.