Globalizace postupuje dál

LONDÝN – Na nedávném sympoziu Financial Times o vyhlídkách globalizace v roce 2011 poznamenal komentátor Gideon Rachman, že „když americký prezident Barack Obama nedávno navštívil Indii, varoval své hostitele, že se na Západě znovu otevřela debata o globalizaci“ a že „v rozvinutých ekonomikách proti ní… vzniká… a sílí odpor“.

Rachmanova panika však není na místě. Strach z globalizace není na Západě ničím novým. Halasní intelektuálové a různé skupiny od odborů až po ekologické organizace vyjadřují v rozvinutých ekonomikách antiglobalizační obavy a názory už nejméně čtvrt století.

Strach z globalizace však historicky nevznikl na Západě, nýbrž na Východě. Po druhé světové válce zboural Západ bariéry obchodu a investičních toků a začal pracovat na eliminaci devizových kontrol a přechodu na měnovou konvertibilitu. To, čemu se někdy říká liberální mezinárodní hospodářské uspořádání, bylo tehdy příkazem dnem a za své ho přijalo také veřejné mínění.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/k35rFDR/cs;