1

Globalizace a ta nádherná hra

CAMBRIDGE – Jak globalizace přeskupuje po celém světě bohatství a příležitosti? Je převážně pozitivní silou, která umožňuje chudým státům vybřednout z chudoby účastí na globálních trzích? Anebo vytváří obrovské příležitosti pouze pro malou menšinu?

Abychom na tyto otázky odpověděli, nemusíme se dívat dál než na fotbal. Od doby, kdy evropské kluby uvolnily omezení počtu zahraničních hráčů, se tato hra stala vskutku globální. Zejména afričtí fotbalisté začali být všudypřítomní a postupně nahradili obvyklé zástupy Brazilců a Argentinců. Zahraniční přítomnost ve fotbale skutečně převyšuje vše, čeho jsme svědky v jiných oblastech mezinárodního obchodu.

Arsenal Londýn, který momentálně vede anglickou Premier League, obvykle nemá v základní sestavě jediného britského fotbalistu. A angličtí hráči na soupiskách čtyř anglických týmů, které nedávno postoupily do osmifinále Ligy mistrů, by dohromady nestačili ani na vytvoření jediného týmu.

Není pochyb o tom, že zahraniční hráči zvyšují kvalitu hry v evropských klubových soutěžích. Bez útočníků, jako jsou Didier Drogba z Pobřeží Slonoviny (Chelsea) nebo Samuel Eto’o z Kamerunu (Barcelona), by evropská fotbalová scéna nebyla ani z poloviny tak vzrušující. Rovněž přínosnost pro africké talenty je dobře patrná. Afričtí fotbalisté mohou prodejem svých schopností v Evropě vydělat mnohem více peněz – a nemusí přitom hrát jen ve špičkových klubech Premier League nebo španělské Primera División, nýbrž i v bezpočtu novozbohatlických klubů v Rusku, na Ukrajině nebo v Turecku.