borrell2_XinhuaWei Peiquan via Getty Images_chinaitalycoronavirussupport Xinhua/Wei Peiquan via Getty Images

Čtyři priority globální strategie boje proti pandemii

BRUSEL – Na jedné straně ztichlé ulice a prázdná náměstí evropských měst, na druhé straně překotně tepající, bolestná realita evropských nemocnic. Kontrast, z něhož se svírá srdce. A nejedná se přitom jen o Evropu, vždyť onemocnění COVID-19 drží v šachu celosvětové společenství beze zbytku. Již nyní je zřejmé, že tato pandemie náš svět změní. Avšak přesná povaha této změny závisí na rozhodnutích, která učiníme právě dnes.

Na koronavirus je třeba nahlížet jako na společného nepřítele ohrožujícího svět jako celek. Nejsme ve válce, nicméně potřebné zdroje je třeba mobilizovat, jako bychom se ve válečném stavu nacházeli.

V krizové situaci nám ovšem instinkt velí, abychom se odřízli od okolního světa a starali se každý o sebe. Taková reakce je pochopitelná, avšak předem odsouzená k nezdaru. Budeme-li totiž každý bojovat na vlastní pěst, je prakticky jisté, že boj bude delší a cena v podobě lidských životů i ekonomických nákladů vyšší. Tváří v tvář nepříteli se začínají objevovat nacionalistické reakce, ale porazit koronavirus dokážeme pouze na základě koordinované přeshraniční činnosti – v Evropě i mimo ni.

https://prosyn.org/QtjUlVzcs