0

Globální malátnost v roce 2006?

Všemocný americký spotřebitel prožil v roce 2005 další zářný rok, kdy pomáhal udržet globální hospodářský růst, byť na nižším tempu než v roce 2004. Tak jako v minulých letech jeho spotřeba dosahovala výše jeho příjmů nebo ji převyšovala a Spojené státy jako celek utratily hodně nad svoje možnosti a od okolního světa si v roce 2005 půjčovaly horečnatou rychlostí – víc než 2 miliardy USD denně.

Loni mnoho učenců tvrdilo, že taková situace je neudržitelná. Očividně udržitelná byla, přinejmenším další rok. Zůstává nicméně pravda, že co je neudržitelné, není možné udržet, a to pro USA a světovou ekonomiku představuje ohromné riziko do roku 2006.

Dobré časy přetrvaly do roku 2005 díky dvěma ekonomickým překvapením. Zaprvé, přestože Federální rezervní systém USA nadále zvyšoval krátkodobé úrokové sazby, dlouhodobé sazby společně s nimi nestoupaly, což umožnilo další růst cen bydlení. To mělo ústřední význam pro udržení globálního růstu, neboť výkon největší světové ekonomiky v posledních letech pohánějí reality, jelikož jednotlivci refinancují své hypotéky a část získaných peněz utrácejí a zároveň vysoké ceny vedou k další výstavbě.

Pokračování tohoto stavu však není pravděpodobné. Dlouhodobé úrokové sazby téměř určitě nakonec začnou růst – a toto „nakonec“ čím dál tím víc vypadá jako příští rok. Bude-li tomu tak, Američané budou muset vydat víc peněz za úhradu úroků, takže jim zbude méně na útraty za zboží a služby. Navíc ceny nemovitostí nejspíš přestanou prudce růst – ba mohly by dokonce poklesnout. Refinancování hypoték se tudíž zadrhne, a tak už z bydlení nebude možné ždímat další peníze na prodloužení americké spotřební hostiny. Z obou důvodů poklesne agregátní poptávka.