Globální makroekonomická spolupráce

NEW YORK – Svět zatím nedosáhl takové koordinace makroekonomické politiky, jaká bude zapotřebí k obnovení hospodářského růstu po Velkém krachu z roku 2008. Ve značné části světa dnes spotřebitelé omezují výdaje v reakci na prudký pokles svého bohatství a strach z nezaměstnanosti. Drtivá síla v pozadí současného kolapsu pracovních míst, výkonu a obchodních toků je ještě závažnější než finanční panika, která následovala po vyhlášení platební neschopnosti Lehman Brothers v září 2008.

K situaci před Velkým krachem se už samozřejmě nelze vrátit. Celosvětová finanční bublina se nemůže a ani by se neměla znovu vytvořit. Bude-li však svět efektivně spolupracovat, pak lze pokles spotřebitelské poptávky vyvážit hodnotným zvýšením investičních výdajů na řešení nejkritičtějších potřeb na zeměkouli: trvale udržitelné energie, bezpečné vody a kanalizace, snížení znečištění ovzduší, zlepšení zdravotnictví a zvýšení produkce potravin pro chudé.

Spojené státy, Evropa i Asie zažily prudký pokles bohatství kvůli pádu akciových trhů a cen nemovitostí. Zatím neexistuje autoritativní měření velikosti tohoto poklesu a jeho rozložení ve světě, ale v USA je objem bohatství oproti svému vrcholu pravděpodobně o zhruba 15 bilionů dolarů nižší, přičemž v Evropě a Asii dosahuje tento pokles přibližně 10 bilionů dolarů. Kombinovaný pokles bohatství o zhruba 25 bilionů představuje asi 60% ročního globálního důchodu. Pokles bohatství v USA vyjádřený jako podíl na americké ekonomice je ještě vyšší a tvoří přibližně 100% ročního důchodu, zatímco v Evropě a Asii je to asi 70% ročního důchodu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/6zUHvbJ/cs;