Stav globální chudoby

WASHINGTON, DC – Hospodářský zeměpis světa se mění. Eurozóna čelí strašákovi dalšího kola stagnace, Japonsko sklouzlo do recese a Spojené státy navzdory relativně silnému výkonu na sklonku roku vzbudily celosvětové obavy opuštěním politiky kvantitativního uvolňování. Rozvíjející se ekonomiky si zatím dál vedou dobře. Indie a Indonésie rostou tempem přes 5% ročně, Malajsie je na 6% a růst v Číně přesahuje 7%.

Rozsah globálních změn je patrný při zohlednění parity kupní síly – měřítka celkového objemu zboží a služeb, který si lze v dané zemi koupit za jeden dolar. Z údajů za rok 2011 zveřejněných počátkem letošního roku vyplývá, že Indie je dnes podle HDP v přepočtu podle parity kupní síly třetí největší světovou ekonomikou, před Německem a Japonskem. Stejná data také ukázala, že Čína podle parity kupní síly předstihla někdy v letošním roce USA v roli největší světové ekonomiky – podle našich odhadů došlo k této změně 10. října.

Navzdory tomuto pokroku zůstává vysoké procento lidí v rozvojových zemích zoufale chudé. Hranice chudoby je celosvětově definována jako denní příjem ve výši 1,25 dolaru v přepočtu podle parity kupní síly – řada lidí ovšem tuto hranici kritizuje jako nehorázně nízkou. Skutečně nehorázný je ovšem fakt, že téměř miliarda lidí – včetně více než 80% obyvatel Demokratické republiky Kongo, Madagaskaru, Libérie a Burundi – žije i pod touto hranicí.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/Tcn6Y3f/cs;