Opakuje se rok 2008?

NEW YORK – Otázka, kterou dnes nejčastěji dostávám, zní takto: Vrátili jsme se do roku 2008, k další globální finanční krizi a recesi?

Odpovídám, že rozhodně ne, ale že nedávná epizoda chaosu na globálních finančních trzích je pravděpodobně závažnější než kterékoliv jiné období volatility a snahy o snižování rizika po roce 2009. Je to dáno tím, že na rozdíl od nedávných let, kdy volatilitu vyvolávaly jednotlivé faktory – krize v eurozóně, „utlumovací nálada“ Federálního rezervního systému, hrozící odchod Řecka z eurozóny a tvrdé ekonomické přistání v Číně –, dnes existuje nejméně sedm zdrojů globálního rizika současně.

Za prvé se s ještě větší intenzitou vrátily obavy z tvrdého přistání v Číně a jeho pravděpodobného dopadu na akciový trh a hodnotu jüanu. Jakkoliv je pravděpodobné, že Čína zažije spíše kodrcavé než tvrdé přistání, kvůli dalšímu zpomalování růstu a pokračujícímu odlivu kapitálu se zatím nepodařilo rozptýlit obavy investorů.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ghz9Se5/cs;