buiter6_Jonas GratzerLightRocket via Getty Images_india coal Jonas Gratzer/LightRocket via Getty Images

Má šanci globální klimatická solidarita?

NEW YORK – Navzdory švitoření o klimatickém úsilí na letošním zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu se současné environmentální vyhlídky světa jeví ponuře. Překážky jsou tři: popírání změny klimatu, ekonomická stránka snižování emisí skleníkových plynů a politika mitigačních přístupů, která má sklon ke značnému zpátečnictví.

Podle Mezivládního panelu ke změně klimatu je nezbytné globální emise oxidu uhličitého snížit do roku 2030 o 45 % oproti úrovním roku 2010 a pak do roku 2050 zcela eliminovat, abychom měli alespoň přiměřenou naději, že odvrátíme globální oteplení o 1,5°C nad předprůmyslové úrovně. „Potřebujeme rychlé úspěchy,“ varuje Program OSN pro životní prostředí ve své nejnovější zprávě o nedostatcích ve vývoji emisí (Emissions Gap Report), „jinak nám cíl ve výši 1,5°C uklouzne z dosahu.“

To je velice mírné vyjádření. I když budou splněny současné národně stanovené příspěvky (NDC) přijaté v rámci Pařížské dohody z roku 2015, v roce 2030 budou emise o 38 % vyšší, než bude zapotřebí. Globální průměrné teploty budou na cestě k nárůstu o katastrofálních 2,9-3,4°C do roku 2100, s pokračujícími vzestupy i poté. Cíle NDC by bylo nutné zhruba ztrojnásobit, jen aby se oteplení omezilo na 2°C, a musely by se zvýšit pětinásobně, aby bylo dosaženo mety ve výši 1,5°C.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

Get unlimited access to PS premium content, including in-depth commentaries, book reviews, exclusive interviews, On Point, the Big Picture, the PS Archive, and our annual year-ahead magazine.

https://prosyn.org/aL6Pkp6cs