Carlos Ghosn Christophe Morin/IP3/Getty Images

Když lídři neodcházejí

DUBLIN – Velkolepý vzestup a pád Carlose Ghosna, přezdívaného „Le Cost Killer“, který po roce 1999 zachránil Nissan a vytvořil mocný partnerský podnik této japonské automobilky, jejího velkého francouzského akcionáře, společnosti Renault, a japonské Mitsubishi Motors, připomíná divadelní hru kabuki, kde se nakonec prosadí japonská moc. Ve skutečnosti se ale Ghosnův pád podobá spíš klasické řecké tragédii se soudobými německými prvky. Je to příběh o setkání hybris (zpupnosti) s Nemesis. Nejlepší paralelou ke Ghosnovi je přitom německá kancléřka Angela Merkelová.

I hvězdní manažeři či političtí lídři riskují pohromu, přecení-li své síly a zdržují se déle, než je ostatním milé. Právě toho se dopouští Merkelová, neboť v úřadu setrvává už 13 let, takže je nejdéle sloužícím kancléřem od doby, kdy funkci v letech 1982 až 1998 vykonával Helmut Kohl.

Ještě je v živé paměti, že za úlohu při stabilizaci jednotné evropské měny byla Merkelové přisuzována, ať právem či neprávem, hrdinská aureola. Až ale opustí úřad, patrně během příštích několika měsíců, zanechá po sobě dojem citelně splasklé, možná dokonce pokořené osobnosti.

https://prosyn.org/xLTTmgYcs