0

Začněme brát ruskou válku s terorismem vážně

Rozhodnutí Ruska vyčlenit na boj s terorismem dalších 157 miliard rublů (více než 5 miliard dolarů) je pádnější odpovědí než všechny nedávné silácké řeči Kremlu, a to včetně požadavku prezidenta Vladimira Putina, aby se do jeho rukou soustředila větší moc. Po únosu rukojmích v moskevském divadle Dubrovka v roce 2002 koneckonců padala stejně ostrá slova, ale žádné další peníze nebyly vyčleněny.

Zdá se, že tyto nové miliardy opravdu dokládají obnovené odhodlání vlády, ale je pumpování peněz do války s terorismem dostatečným řešením?

Kreml odmítá veřejně přiznat, že dnešní terorismus má kořeny převážně v čečenské válce, která nyní metastazuje do celého severního Kavkazu. Čečenští bojovníci a jejich stoupenci dokazují téměř denně, že tato válka pokračuje, a bezpočet smělých prohlášení, jako je nedávný výrok nově zvoleného čečenského prezidenta Alu Alchanova, že byla nalezena „efektivní opatření" pro boj s terorismem, působí jako pouhá řečnická cvičení.

Podle ministra financí Alexeje Kudrina je k vyřešení čečenského problému zapotřebí obrovské sumy peněz. Finanční injekce do Čečenska jsou však mnohdy spíše destabilizující než užitečné. Zavražděný čečenský prezident Achmat Kadyrov měl pravdu, když naznačil, že 80% těchto peněz končí v kapsách moskevských a regionálních firem, které mají z pokračování čečenského konfliktu prospěch.