0

Jak překonat americké volby

Učenci se dnes se vší vervou pustili do hledání interpretací amerických prezidentských voleb. Představuje výsledek - společně se ziskem republikánů v Kongresu - souhlas s Bushovými přístupy? Vychýlil se americký elektorát doprava? Mají teď Američané větší zájem o „hodnoty"?

Určitá volba elektorátu, tak jako cena v ekonomii, v sobě skrývá mnoho informací. Jde o souhrn toho, zda po zvážení všech ohledů občan preferuje toho či onoho kandidáta. Abychom zjistili, co volba skutečně znamená, jak pro Spojené státy, tak pro svět, bude zapotřebí spousty průzkumů.

Tolik je zřejmé, avšak Bushovy hospodářské politiky se těší jen malé důvěře. Typická americká rodina ví, že se dnes má hůř než před čtyřmi lety, a podle všeho nesdílí přesvědčení, že daňové škrty zaměřené na Američany s vyššími příjmy zajistily ty přínosy, jež Bushova administrativa ohlašovala.

Jestliže však Bushe před čtyřmi lety od prosazování jeho agendy neodradil slabý volební mandát, zdánlivá hlasitá podpora jej teď může povzbudit k tomu, aby ještě přitvrdil - třeba změnou dočasných daňových škrtů v trvalé a částečnou privatizací sociálního zabezpečení. Pokud by tato opatření byla přijata, dále by zhoršovala americkou fiskální šlamastyku.