Jak dát do pořádku investice v Evropě

PAŘÍŽ – Nový předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vrátil veřejné investice na pořad jednání, když přišel s plánem kapitálových výdajů v objemu 300 miliard eur za tři roky. Očekává se, že vedoucí představitelé Evropské unie budou v prosinci o jeho návrhu diskutovat. Všichni se zřejmě shodnou, že vyšší investice by přispěly k posílení znepokojivě mátožné evropské ekonomiky. Pod povrchním konsensem však zůstává řada nezodpovězených otázek.

Tak především to není poprvé, co Evropa o podobné iniciativě uvažuje. V roce 1993 navrhla komise vedená Jacquesem Delorsem plán kapitálových výdajů ve své Zprávě o růstu, konkurenceschopnosti a zaměstnanosti. Tento plán se setkal se širokým ohlasem, avšak žádné kroky se nepodnikly. V roce 2000 se zase EU v rámci své Lisabonské strategie snažila zvýšit státní výdaje na výzkum a vývoj na 3% HDP. Tohoto cíle však nedokázala dosáhnout. A naposledy v červnu 2012 schválili vedoucí činitelé EU Kompakt pro růst a zaměstnanost, jenž měl mobilizovat 120 miliard eur. Šek je stále v poště.

Předstírat akci, a přitom žádné efektivní kroky nepodniknout, je skutečně snadné. Jedním ze způsobů je požádat o vyšší půjčku Evropskou investiční banku (EIB), což je rozvojová banka EU. Takové výzvy narážejí na dvě omezení: EIB samotná si dává pozor, aby neohrozila vlastní finanční rating podstoupením příliš velkého rizika, a její půjčky snadno nahrazují soukromé financování. Vyšší půjčky proto mohou být neúčelné, pokud ve výsledku vedou k tomu, že EIB vytěsní z nejlepších dostupných projektů soukromé finance. Most financovaný EIB je možná dostupnější, než kdyby byl financovaný kapitálovými trhy, ale stále je to tentýž most a má tentýž ekonomický význam. Velikost účetní bilance EIB proto není dobrým měřítkem její efektivity.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/dmCbiH3/cs;