0

Jak nenavázat na Donalda Rumsfelda

Letošní kongresové volby ve Spojených státech byly nejostřejším políčkem, který domácí veřejnost prezidentu George W. Bushovi až dosud uštědřila. Poté, co Kongres ovládli demokraté a výzkumy veřejného mínění provedené před volebními místnostmi ukázaly, že šest z deseti voličů nesouhlasí s válkou v Iráku, Bush konečně vyhodil svého katastrofálního ministra obrany Donalda Rumsfelda. Zatímco však Američané dali Bushovi špatné známky za válku v Iráku, průzkumy ukazují, že v otázce boje proti terorismu ho stále podporují.

Amerika bohužel ve „válce s terorismem“ nevítězí. Oficiální Národní zpravodajský odhad potvrdil, že počet nově rekrutovaných džihádistických teroristů je vyšší než počet teroristů zabitých Spojenými státy. Bush má pravdu, když tvrdí, že al-Káida byla rozvrácena, avšak přitažlivost tohoto hnutí se naopak zvýšila. Rakovina začala metastázovat.

Bush má také pravdu, když říká, že zápas bude dlouhý. V minulosti trvalo většinou celou generaci, než se podařilo uhasit ohniska mezinárodního terorismu. Vleklou studenou válku však Amerika vyhrála díky chytré kombinaci tvrdé donucovací síly a atraktivních myšlenek. Když padla berlínská zeď, nezničila ji dělostřelecká palba, nýbrž kladiva a buldozery ovládané těmi, kdo ztratili víru v komunismus.

There is little likelihood that people like Osama bin Laden can ever be attracted: only force can deal with such cases. But the people the extremists recruit can be brought to choose moderation over extremism. The Bush administration is beginning to understand this proposition, but it does not seem to know how to implement such a strategy.