Německý deficit Evropy

BERLÍN – Německo kdysi bývalo srdcem evropské integrace. Jeho státníci tvrdili, že Německo nemá nezávislou zahraniční politiku, pouze politiku evropskou. Po pádu Berlínské zdi si vedoucí představitelé uvědomili, že sjednocení Německa je možné jen v kontextu jednotné Evropy, a byli ochotni přinést oběti, aby zajistili, že Evropa sjednocení akceptuje. Přispívali o něco více a brali od ostatních o něco méně, čímž usnadnili dohodu.

Tyto doby skončily. Euro je v krizi a Německo je hlavním protagonistou. Němci už se necítí tak bohatí, a nechtějí proto nadále fungovat jako bezedná kapsa pro zbytek Evropy. Tato změna postoje je pochopitelná, ale současně zastavila proces evropské integrace.

Euro bylo v době svého zavedení už z podstaty neúplnou měnou. Maastrichtská smlouva založila měnovou unii bez unie politické – centrální banku bez centrální pokladny. V oblasti suverénních úvěrů hrály členské země eurozóny samy na sebe.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/szkA4Jk/cs;