Německé zpátečnické reformy

CAMBRIDGE: Úspěšná ekonomika potřebuje notnou dávku konkurence a pružnosti. Konkurence a pružnost jsou termíny sympatické, a přesto mají své nepřátele. Konkurence znamená, že ve společnosti jsou ekonomičtí vítězové i poražení a že všichni cítí potřebu podávat dobrý výkon; pružnost znamená, že status quo není vytesán do kamene. Status quo lze totiž kdykoli vyhodit oknem.

Spojené státy přijaly pružnost i konkurenci za své s nebývalou vervou. Výsledky sledujeme ve vysoké zaměstnanosti, v deset let trvající tržní konjunktuře a rychlém tempu inovací a zvyšování produktivity. Někteří pozorovatelé ale varují, že současné zpomalení tyto výsledky zpochybňuje. Je ale naprosto mylné tvrdit, že americký model zkrachoval.

Podívejme se na evropský model: lpění na status quo, žádné vlny, dělnické rady, spolurozhodování, odbory a zástupy dobře placených nezaměstnaných. Vychytralé levicové vlády jednají s nadmíru spokojenou veřejností, která nechce žádnou revoluci. Ubohý výkon Evropy na dodavatelské straně není výsledkem špatného výkonu; jde o politickou volbu. Abychom si rozuměli: Evropa je bohatá a spokojená a jinou cestu si nepřipouští.

https://prosyn.org/lBIS2t3cs