lindner1_JOHN MACDOUGALLAFP via Getty Images_germanfinanceministry John Macdougall/AFP via Getty Images

Nová fiskální strategie pro Německo

BERLÍN – Ozvěny mimořádného šoku probíhající pandemie covidu-19 a dopadů útočné války Ruska proti Ukrajině se rozléhají po celém německém hospodářství. Strmé vzestupy cen energií a surovin a dále přetrvávající i nové poruchy globálních dodavatelských řetězců oddalují ekonomické oživení. Ceny pro spotřebitele i od výrobců se zvyšují nejvyšším tempem za půlstoletí, zatímco prognózy růstu HDP se korigují směrem dolů.

Kromě těchto šoků se Německo vyrovnává s významnými střednědobými a dlouhodobými výzvami, které by mohly dále potlačit růst a přispět k vyšší inflaci. V prvé řadě se od znovusjednocení prudce snížil růst produktivity a od globální finanční krize roku 2008 zůstává nízký. Vyšší produktivita je přitom klíčem k dlouhodobějšímu hospodářskému růstu, konkurenční schopnosti a stabilitě cen.

Nadto v Německu prudce zrychlí demografická změna a poměr penzistů k obyvatelstvu v produktivním věku míří ke zřetelnému zvýšení ve druhé polovině současné dekády. To vyvine sílící tlaky na systémy sociálního zabezpečení a pracovní trhy, kde omezená dostupnost kvalifikovaných pracujících, problém už v současnosti, zúží střednědobé růstové vyhlídky hospodářství.

https://prosyn.org/PK12og8cs