0

Gruzie štěpí Kreml

MOSKVA – Post prezidenta Ruské federace po Vladimíru Putinovi zdědil Dmitrij Medveděv, Putin se v hierarchii posunul níž a stal se předsedou vlády a nad Medveděvovým prezidentstvím se od počátku hojně spekuluje o možnosti rozkolu mezi dvěma nejvyššími ruskými lídry. První dny konfliktu v Gruzii tuto hypotézu rozdrtily.

Putin a Medveděv vystupovali ohledně Gruzie v dokonalém tandemu, spolupracovali a obratně hráli své odlišné úlohy, kdy Putin byl obsazen do hlavní role děsivého boha ruského zúčtování a Medveděv do vedlejší role možného humanitárního mírotvůrce.

Krize v Gruzii ovšem v Kremlu odhalila novou strategickou sílu, která se staví proti Putinovi i Medveděvovi. Její aktéry stále nedokážeme vyjmenovat, ale víme o jejich zájmech a vlivu na události právě tak, jako astronomové poznají novou, ale neviditelnou planetu tím, že zaznamenají její působení na známé a viditelné objekty ve vesmíru.

Jedním náznakem toho, že ruskou politiku ovlivňuje něco nového, představují Kremlu věrní vzdělanci proslulí darem neomylně odhadovat proměnlivé nálady svých pánů. Jeden za druhým se objevovali v televizi a rozhlase a za „plánování průniku ruských vojsk až do Tbilisi a ustavení proruské vlády v Gruzii“ pranýřovali „provokatéry“, které se neodvažují označit jmény.