0

George W. Bush a Amerikou zanedbávaná polokoule

Až se představitelé členských zemí NATO sejdou v Istanbulu, velká část rozhovorů se bude týkat sporů mezi Amerikou a Evropou ohledně Iráku. Evropa však není sama, komu se Spojené státy pod vedením prezidenta George W. Bushe odcizily. Na obrovském seznamu netušených důsledků pramenících z amerického fiaska v Iráku figuruje i klíčová skutečnost, že v celé latinské Americe je na vzestupu antiamerikanismus, což přináší bezpočet dopadů na politiku regionu.

Paralela s Evropou zde ovšem nekončí. Před nástupem Bushovy administrativy se různí američtí prezidenti usilovně snažili změnit vztah USA k zemím latinské Ameriky ze vztahu hegemona a porobených států v cosi, co připomíná vztahy mezi evropskými spojenci. To vše se nyní ocitá v těžkém ohrožení - a jde o nebezpečný zvrat událostí. Naprosté odcizení latinské Ameriky od USA nepoškodí pouze vztahy na západní polokouli, ale může zdiskreditovat i obecnější ideje, které jsou úzce spojovány s USA.

Mnohé z těchto zhoubných vedlejších účinků lze pozorovat již nyní. První a nejhlubší důsledek spočívá v silně upadající prestiži a úctě k USA a Bushově administrativě ze strany latinskoamerické veřejnosti.

Na počátku Bushova prezidentského období tomu tak nebylo. Právě naopak, v mnoha hlavních městech jižně od Rio Grande vzbuzoval tým, který se v roce 2001 nastěhoval do Bílého domu, vysoká očekávání. Bush koneckonců během prvních devíti měsíců v úřadu prohlásil, že bude západní polokouli věnovat ohromnou pozornost, a jeho činy tuto rétoriku potvrzovaly. Jako vůbec první zahraniční stát navštívil Mexiko, obnovil status dočasné ochrany středoamerických přistěhovalců, přihlásil se k rozhodnutí prezidenta Billa Clintona zříci se některých obchodních omezení vůči státům a společnostem obchodujícím s Kubou a dal nový impulz jednáním o vytvoření Všeamerické zóny volného obchodu.