Matthias Tunger/Getty Images

Nástrahy plánovaných vyhynutí

HONOLULU – V současné době dochází k cynickým snahám prosadit při ochraně přírody využívání nové, účinné a znepokojivé technologie známé jako „genový tah“ („gene drive“). Nejde jen o běžnou genetickou úpravu, jaké známe pod zkratkou „GMO“; je to radikální nová technologie vytvářející „mutagenní řetězové reakce“, které mohou nepředstavitelnými způsoby přetvářet živé systémy.

Genové tahy představují další hranici genového inženýrství, syntetické biologie a genových úprav. Tato technologie potlačuje standardní pravidla genetické dědičnosti, neboť zajišťuje, aby se určitá vlastnost vpravená lidmi do DNA vybraného organismu s využitím pokročilé technologie genových úprav rozšířila na všechny následující generace, čímž se změní budoucnost celého druhu.

Jde o biologický nástroj nevídané síly. Místo abychom však plně zvážili všechny související etické, ekologické a sociální otázky, mnozí lidé už dnes agresivně prosazují využití technologie genového tahu při ochraně přírody.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/cmoN5ot/cs;