Jonathan Kitchen

Fetiš HDP

NEW YORK – Snaha oživit světovou ekonomiku a zároveň reagovat na globální klimatickou krizi přináší zapeklitou otázku: dávají nám statistiky správné „signály“ k dalším krokům? V našem světě zaměřeném na výkonnost se problematice měření dostává čím dál většího významu: co naměříme, má vliv na to, co děláme.

Pracujeme-li s vachrlatými výsledky měření, naše úsilí (třeba snaha zvýšit HDP) může ve skutečnosti přispívat ke zhoršování životních úrovní. Možná se rovněž potýkáme s falešnou nutností volby, když máme mylně za to, že je třeba vyvažovat neexistující protichůdnost mezi ekonomickým výstupem a ochranou životního prostředí. Naopak schopnost lépe měřit hospodářskou výkonnost nám třeba ukáže, že opatření uskutečňovaná ke zlepšení životního prostředí jsou dobrá i pro ekonomiku.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy před osmnácti měsíci ustavil mezinárodní Výbor pro otázky měření hospodářské výkonnosti a sociálního rozvoje, a to v důsledku své – mnoha lidmi sdílené – nespokojenosti se současným stavem statistických informací o ekonomice a společnosti. Dne 14. září výbor zveřejní svou dlouho očekávanou zprávu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/CRBKocm/cs;