Gazely a želvy

MNICHOV – Nejhorší poválečná světová finanční krize skončila. Dostavila se znenadání v roce 2008 a po zhruba 18 měsících zmizela téměř stejně rychle, jako přišla. Programy záchrany bank v řádu 5 bilionů eur a keynesiánské stimulační programy v řádu dalšího bilionu odvrátily kolaps. Podle předpovědí Mezinárodního měnového fondu se očekává, že světové HDP po poklesu o 0,6% v roce 2009 vzroste letos o 4,6% a v roce 2011 o 4,3% – to je více, než činí průměrný růst za poslední tři desetiletí.

Evropská dluhová krize však přetrvává a trhy současnému klidu plně nedůvěřují. Rizikové prémie, které musí platit země ve finanční tísni, zůstávají vysoké a signalizují přetrvávající riziko.

Řecké úrokové prémie u desetiletých vládních dluhopisů činily k 20. srpnu v poměru k Německu 8,6%, což je ještě více než na konci dubna, kdy se Řecko stalo prakticky insolventním a kdy byla připravena záchranná opatření na úrovni celé Evropské unie. Rozpětí se zvyšovala i v případě Irska a Portugalska, ačkoliv se ke konci července zdálo, že gigantický záchranný balík o objemu 920 miliard eur, který dali dohromady EU, členské země eurozóny, MMF a Evropská centrální banka, trhy uklidní.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ZCY4kk2/cs;