LGBT na pracovišti

DAVOS – Když generální ředitel společnosti Apple Tim Cook loni oznámil, že je gay, zaplavily mě e-maily a telefonické vzkazy od špičkových manažerů z celého světa. Každý chtěl vědět, co to podle mého názoru manažerky Ernst & Young (EY), která rovněž „přiznala barvu“, znamená pro začleňování leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) v globálním měřítku. Firma Apple koneckonců figuruje na pátém místě žebříčku 500 největších světových společností podle časopisu Fortune. Je to snad konec „levandulového stropu“?

V článku pro týdeník Businessweek vydávaný společností Bloomberg Cook popisuje, jak ho homosexualita ovlivnila: „Jsem hrdý na to, že jsem gay, a pokládám to za jeden z největších darů, jimiž mě Bůh poctil. Homosexualita mi poskytla hlubší pochopení, co znamená být členem menšiny, a dala mi nahlédnout, s jakými překážkami se lidé patřící k jiným menšinovým skupinám dennodenně potýkají.“

Moje zkušenost s „odlišností“ má mnoho aspektů. Podobně jako v Cookovi probudila i ve mně příslušnost k menšině sklon být začleňující manažerkou. Na rozdíl od Cooka jsem však kromě své utajované homosexuality byla také žena a introvertka a moje politika se lišila od politiky mých kolegů v převážně mužském povolání ovládaném extroverty. Od svého coming-outu v roce 2011 jsem na veřejnosti pravdivější sama k sobě a opravdovější k druhým. To ze mě učinilo lepší manažerku. A skutečnost, že zastávám vedoucí pozici v globální organizaci, mi poskytla platformu otevřeně hovořit o široké paletě otázek.

https://prosyn.org/o6xCzMPcs