Velká konvergence v oblasti globálního zdraví

SAN FRANCISCO – Svět se nachází v jedinečném historickém inflexním bodě. Pokud bychom učinili dnešní léky, vakcíny a další zdravotnické nástroje všeobecně dostupnými – a pokud bychom vystupňovali výzkumné úsilí o vývoj zdravotnických nástrojů zítřka –, mohli bychom během jedné generace překlenout propast mezi bohatými a chudými zeměmi v oblasti zdravotnictví. Do roku 2035 bychom tak mohli dosáhnout „velké konvergence“ v oblasti globálního zdraví a celosvětově snížit počet preventabilních úmrtí matek a dětí, včetně úmrtí způsobených infekčními nemocemi, na bezprecedentně nízkou úroveň. Zapotřebí k tomu bude koordinovaná a na budoucnost orientovaná investiční strategie.

Nedávno se sešla skupina 25 expertů na globální zdraví a ekonomii (včetně nás), aby takovou strategii vyvinula. Během rok trvajícího procesu identifikovala tato skupina nástroje, systémy a financování, jež by byly potřebné k dosažení konvergence v oblasti globálního zdraví, a zároveň formulovala dokument s názvem Globální zdraví 2035 ambiciózní investiční plán, který by zachránil miliony životů a podpořil lidský blahobyt, produktivitu a hospodářský růst.

Při agresivně vystupňovaných investicích do zdravotnictví by se dalo počínaje rokem 2035 zachránit deset milionů životů ročně. A ekonomický přínos by byl enormní: každý dolar investovaný v nízkopříjmových a středněpříjmových zemích (LMIC) s cílem dosáhnout „velké konvergence“ by vynesl 9-20 dolarů.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/yxUGmj5cs