G-7 se hlásí k dekarbonizaci

NEW YORK – Jednání skupiny G-7 v hotelu Schloss Elmau v bavorských Alpách přineslo tento týden významný průlom v oblasti klimatické politiky. Zástupci sedmi největších vysokopříjmových ekonomik (Spojených států, Japonska, Německa, Velké Británie, Francie, Itálie a Kanady) dospěli k revolučnímu rozhodnutí dekarbonizovat během tohoto století své ekonomiky.

Poprvé v dějinách se velké bohaté ekonomiky shodly na potřebě ukončit svou závislost na fosilních palivech. Německá kancléřka Angela Merkelová, americký prezident Barack Obama i ostatní vedoucí představitelé skupiny G-7 vzali věci za správný konec a zaslouží si silné celosvětové uznání.

Historický průlom je zaznamenán v závěrečném komuniké. Státy G-7 nejprve zdůraznily význam udržení globálního oteplování pod úrovní 2° Celsia. To znamená, že průměrná teplota zeměkoule by se neměla odchýlit o více než 2°C od průměrné teploty, která na Zemi převažovala před vypuknutím průmyslové revoluce (zhruba před rokem 1800). Dosavadní globální oteplení však dosáhlo přibližně 0,9°C – takže jsme již téměř z poloviny vyčerpali prostor pod horní hranicí.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/B1df9rc/cs;