folke2_JOAO LAETAFP via Getty Images_deforestation JOAO LAET/AFP via Getty Images

Decydowanie o Przyszłości Ludzkości

SZTOKHOLM – Na ostatnim szczycie G7 w Kornwalii Sir David Attenborough opisałdecyzje, przed którymi stoją obecnie najbogatsze kraje świata, jako „najważniejsze w historii ludzkości.” Ma on rację. Szczyt odbył się w kontekście kryzysów, w tym: pandemii, zmian klimatycznych, utraty bioróżnorodności, rosnących nierówności i „infodemii” dezinformacji.

Wyzwania te sprawiły, że jest to decydująca dekada dla globalnych działań. Chociaż z zadowoleniem przyjmujemy nowe zobowiązanie G7 do zmniejszenia o połowę emisji dwutlenku węgla i stania się „pozytywnym przyrodniczo” poprzez odwrócenie utraty różnorodności biologicznej do 2030 r., kroki te stanowią minimum tego, czego wymaga się od najbogatszych krajów.

Jak zauważa 126 laureatów Nagrody Nobla w niedawnym wezwaniudodziałania: „Przyszłość wszelkiego życia na tej planecie, w tym ludzi i naszych społeczeństw, wymaga, abyśmy stali się skutecznymi zarządcami globalnych dóbr wspólnych.” Ten konsensus wyłonił się podczas pierwszego w historii Szczytu Nagrody Nobla, „Nasza Planeta, Nasza Przyszłość,” którego współgospodarzami były nasze organizacje pod koniec kwietnia. Laureaci Nagrody Nobla i inni eksperci z całego świata zebrali się, aby ocenić zagrożenia, jakie stwarza nasz świat. W epoce charakteryzującej się przyspieszeniem, skalą i wstrząsami systemowymi zbadaliśmy, co można osiągnąć teraz i w nadchodzących latach, aby skierować świat na bardziej zrównoważoną ścieżkę.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/vntzdI8pl