2

Naplnit potenciál čínského předsednictví v G20

NEW YORK – Před zářijovým summitem G20 v čínském Chang-čou se mnoho hovoří o posilování globální makroekonomické spolupráce a o reformě mezinárodní měnové soustavy. Není to sice ani zdaleka poprvé, co se tato témata objevují (měnovou reformu třeba v roce 2011 prosazovala Francie, leč ze zálohy tehdy zaútočila krize eurozóny), čas už snad ale nazrál na opravdový pokrok.

Dnešní globální ekonomiku zamořila nejistota. Kolísavé údaje nedávno vzbudily otázky ohledně sil ekonomiky Spojených států. Co se týče Japonska, data jsou ještě nevyzpytatelnější. Evropská unie čelí nejen vytrvale slabému zotavení, ale také možnosti, že přijde o Spojené království jako členský stát.

Rozvíjející se svět přitom zažívá strmé hospodářské zpomalení. Obzvlášť Čína představuje značné riziko a řada pozorovatelů se obává, že její pokles bude vážnější, než se zprvu očekávalo. Mnohé to přimělo přesunout svůj kapitál mimo zemi, což dostalo žen-min-pi pod silný tlak.

To zdůrazňuje další dnešní pramen nejistoty: směnné kurzy. Od poklesu eura v letech 2014-2015 přes pokles amerického dolaru poté, co Federální rezervní úřad signalizoval odklad zvyšování sazeb, po čerstvý propad britské libry, vyvolaný nejistotou obklopující nedávné referendum o členství v EU, jsou významné měny v posledních letech jako na horské dráze. Někteří dokonce vyslovili podezření z konkurenční devalvace.