singer199_Bob LeveyGetty Images for MoveOn_taxrich Bob Levey/Getty Images for MoveOn

Zdaňte bohaté!

PRINCETON – „Daňová soustava je v posledních deseti letech vychýlená ve prospěch bohatých a směrem od střední třídy. Je to dramatické a myslím, že to nikdo nedoceňuje. A taky si myslím, že by se to mělo řešit.“ Tato slova pronesl před 18 lety investor a miliardář Warren Buffett. Své tvrzení doložil průzkumem mezi zaměstnanci své kanceláře: ačkoliv on sám byl druhým nejbohatším člověkem na světě, na daních odváděl nižší procento z příjmu než jeho recepční.

Ekonomická nerovnost se od té doby jen zhoršila, částečně kvůli růstu technologických akcií, které mají obrovskou hodnotu, ale nevyplácejí se z nich dividendy. V roce 2020 bylo šest z deseti nejbohatších Američanů – Jeff Bezos, Mark Zuckerberg, Warren Buffett, Larry Page, Sergei Brin a Elon Musk – významnými akcionáři v korporacích, které nevyplácejí dividendy. Jejich celkový majetek dosahoval hodnoty 500 miliard dolarů neboli 0,5% celkového majetku USA.

Loňská studie, kterou pro Bílý dům společně vypracovali ekonomové z Rady ekonomických poradců a z Úřadu pro management a rozpočet, odhadla, že 400 nejbohatších rodin ve Spojených státech, z nichž každá disponuje majetkem v hodnotě přesahující 2 miliardy dolarů, zaplatilo federální daň z příjmu v průměrné výši 8,2%, pokud započteme jako příjem i zisky z neprodaných akcií. Průměrný americký daňový poplatník přitom na federální dani odvedl 13,3% ze svého příjmu.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/gpVrNwycs